Elokuisia tunnelmia Vartiokylän yläasteella

Juuri päättynyt elokuu oli Vartiokylän yläasteella varsin aktiivista koulunkäynnin aloittamisen aikaa. Kouluvuosi startattiin torstaina 11.8. seitsemäsluokkalaisten osalta uuteen kouluun, luokkatovereihin ja luokanvalvojiin tutustumalla, ja muiden osalta kouluvuotta aloiteltiin omissa tutuissa luokkakokoonpanoissa kesäkuulumisia vaihdellen ja uuteen lukuvuoteen orientoituen. Seitsemäsluokkalaiset jatkoivat tutustumistaan elokuun aikana myös Vartiokylän kirkon pihalla järjestetyissä ryhmäytyksissä, ja useat luokat kävivät lisäksi luokkaretkillä, mm. Harakan saaren luontokoulussa.

Kuun lopussa koko koulu osallistui Liikuntamyllyssä järjestettyyn Fun Action -tapahtumaan, jossa pääsimme testaamaan syksyn aikana nuorille tarjolla olevia lajeja. Oppilaiden mukaan aamupäivä oli tosi hauska.

FunActionissa 30.8.16

Kuun lopussa oli myös vanhempainilta 7. luokkien huoltajille ja oppilaille.

Koulunkäynti on nyt jo hyvässä vauhdissa, ja koulun opettajakunta ja muu henkilökunta toivottaa kaikille antoisaa lukuvuotta!