FunAction-tapahtuma 29.08.2018 – Liikkumisen iloa!

FunAction on Helsingin kaupungin kaikille 13–17-vuotiaille järjestämää toimintaa, jonka tavoitteena on löytää nuorille oma mieluinen harrastus ja innostaa nuoria liikkumaan ilman kilpailua. FunActionissa ollaan rennosti ja pidetään hauskaa hyvällä ryhmähengellä. 

Keskiviikkona 29.8.2018 koko Vartiokylän yläaste suuntasi katseensa kohti FunAction-tapahtumaa Liikuntamyllyssä. Tarjolla oli monenlaista aktiviteettia ja liikuntalajia kokeiltavaksi. Nuoria eri kouluista riitti, mutta niin riitti lajejakin. Tarjolla olevia lajeja oli maahockeysta seinäkiipeilyyn. Jokaisella liikuntapisteellä oli lajin ammattilaisia ohjeistamassa. Tällä kertaa saimme kokeilla lajeja kahden energisen tunnin ajan, klo 12.00-14.00.

Keskiviikon FunAction tapahtuman ideana oli tutustuttaa nuoria kirjavaan lajivalikoimaan pääkaupunkiseudulla.

Haastattelimme muutamaa koululaistamme ja kysyimme heidän mielipiteitä tapahtumasta: 

Kysyimme ensiksi kokemuksia FunActionsta.

– Oli kivaa ja kivat ohjaajat.

– Ihan jees, mutta liikaa ihmisiä.

– Oli monipuolinen tapahtuma.

Seuraavaksi tiedustelimme, mitä lajeja oli kokeiltu.

– Teqball, seinäkiipeily ja sulkapallo.

– Kokeilin korista, pingistä ja juoksumattoa.

– En kokeillut hirveesti mitään.

Lisäksi halusimme tietää, innostuivatko oppilaat tapahtumasta.

– Kyllä mä vähän innostuin.

– Ei se ollut kauheen innostavaa.

– Tosi innostavaa!

Lisää FunActionista voit tutkia sivulla: http://funactionnuorille.fi/

Tekijät: Nicole ja Aino 9E