TET-JAKSO 2018

Vuonna 2018 yhdeksäsluokkalaisten jokavuotinen TET suoritettiin syys- ja lokakuun aikana. Sana TET tarkoittaa työelämään tutustumista, ja sanansa mukaisesti se myös tarkoittaa sitä. Yhden jakson kesto on kaksi viikkoa ja sen ajan tutustutaan käytännössä työpaikkaan, jonka haku on alkanut jo ennen kesää 2018. Työpaikkaa voi hakea esimerkiksi vanhempien kautta tai vaikka lähimmästä ostoskeskuksesta. Suosittuja työpaikkoja tämän vuoden ysien keskuudessa olivat mm. päiväkodit, vaatekaupat ja kahvilat. Tarkemmin työpaikkojen hausta kerrotaan 8.- ja 9.-luokan opotunneilla.

Työharjoittelua varten yhdeksäsluokkalaiset oli jaettu kahteen ryhmään, ja he olivat vuorotellen 2 viikkoa koulussa ja 2 viikkoa töissä. Työharjoittelussa laadittiin työsopimus, joka sisälsi mm. työajat ja mahdollisen työvaatetuksen. Työajat olivat ma–pe 6h/päivä, mutta työajan alkamisesta ja päättymisestä neuvoteltiin työnantajan kanssa. Suosituimmat työajat olivat klo 8–14 sekä 9–15.

Suurin osa yhdeksäsluokkalaisista piti tetistä, ja tulevaisuuden työelämää odotetaan jo suurimmilta osin innolla. TET antaa nuorille hyvän kokemuksen normaalista työelämästä ja vastuun ottamisesta. Useimmilla työpaikoilla TET-harjoittelija sai lämpimän ruoan työpäivän yhteydessä, mutta jotkut oppilaat joutuivat joko ottamaan ruuan kotoa, tai käydä muualla syömässä ruokatauolla. Myös omalla koululla oli mahdollista käydä syömässä. Usealla työpaikalla on tapana antaa harjoittelijalle pieni lahja (karkkipussi yms.) TET-viikkojen päätteeksi. Osa harjoittelijoista vei myös työnantajalle jonkun hyvin pienen lahjan.

Otimme selvää oppilaiden suhtautumisesta työharjoitteluun. Ensimmäisenä haastattelimme 9D-luokan Ida Ruusunoksaa.

Missä olit tetissä?

– Olin päiväkoti Vartiokylässä, Ida vastaa pirteästi.

Mitä kuului työtehtäviisi?

– No, autoin lapsia päivittäisissä askareissa ja muuta sellaista.

Mikä oli parasta/tylsintä tetissä?

– Itse lasten kanssa työskenteleminen oli ihan parasta, mutta välillä niiden itkupotkuraivarit alkoivat kyllästyttämään ja päätä alkoi särkemään.

Mitä opit TET-jakson aikana?

– Opin minkälaista oli työskennellä päiväkodissa lasten kanssa.

Millainen fiilis jäi tetistä?

– Tosi hyvä, olisin voinut jäädä pitemmäksikin aikaa!

Toisena haastattelimme 9H luokan Sari Oghbasilasieta.

Missä olit TET-harjoittelussa?

– Olin TETissä CitiTulkissa.

Mitä kuului työtehtäviisi?

– Tehtäviini kuului järjestellä papereita, lähettää laskuja sekä käyttää excel-taulukkoa.

Mikä jäi eniten tetistä mieleen?

– Varmaan laskujen lähettäminen.

Millainen fiilis jäi tetistä?

– Hyvä fiilis jäi.

Viimeisenä haastattelimme 8E luokan Mona Määttästä.

Millä mielin odotat TET-harjoittelua?

– Huonoilla, en oikein haluaisi tehdä töitä.

Onko sinulla mielessä jo jokin kiinnostava työpaikka?

– No, Stockmannille meno kiinnostaa vähän.

 

Pinja Kiminki, Viena Niskala 9E