Tee omaa musaa


7d- ja 7e-luokat perehtyivät kevään aikana laajasti runouteen ja kirjoittivat omia tekstejä tarkoituksenaan luoda omat kappaleet – äidinkielentunneilla tekstit, musiikintunneilla sävellykset. Tekstejä luotiin pareittain ja tulos oli upeaa. Osa teksteistä ehdittiin myös säveltää.

7e:llä oli ilo osallistua ilmiön puitteissa myös aiheen käsittelyä tukevaan Helsingin kulttuurikeskuksen järjestämään kulttuurikurssiin: Kuka kirjoitti sanat?

Koko 7e-luokka osallistui tekstien kirjoittamiseen ja kappaleita syntyi kahdessa 3 tunnin mittaisessa sanoituspajassa peräti kaksi: Värien maa ja Suojelija.

Luokan kirjoittamaan kappale sai sille kuuluvan arvon, kun säveltäjä Mikko Röman sävelsi ne ja ne levytettiin Fanny Falkin tulkitsemana. Kappaleet voi käydä kuuntelamassa mm. Spotifyssa tai Youtubessa.

Värien maa

Suojelija